IX obchody GIS Day
Uroczystego otwarcia zorganizowanego po raz IX w PWSTE w Jarosławiu święta entuzjastów systemów informacji geograficznej, którzy bez względu na wiek, zawód i branżę spotykają się w celu poszerzania posiadanej wiedzy oraz zapoznania się z najnowszymi technologiami w imieniu JM Rektora, prof. ucz. dr. hab. Krzysztofa Rejmana – dokonał dr inż. Ryszard Pukała, Prorektor ds. Studenckich.
Wzorem lat ubiegłych z okazji obchodów przypadającego w trzecią środę listopada Międzynarodowego Dnia Systemów Informacji Geograficznej, tym razem w dniu 26 listopada 2019 r. Instytut Inżynierii Technicznej zorganizował jedyną na Podkarpaciu imprezę wpisującą się w światową formułę obchodzonego na całym świecie GIS Day. Tematem konferencji były „Mapy Komputerowe i Globalny System Pozycyjny GPS”.
Spotkanie będące świetną okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu wykorzystania technologii systemów informacji geograficznej oraz poznania nowości technicznych poprowadziła Dyrekcja Instytutu Inżynierii Technicznej, doc. dr Agnieszka Sobala-Gwosdz, której towarzyszył Zastępca ds. Geodezji i Kartografii, dr inż. Marek Banaś. Ideą, która przyświecała jedynym na Podkarpaciu promotorom święta GIS jest popularyzacja innowacyjnego podejścia do przestrzeni, w której żyjemy.
Tegoroczny GIS Day tradycyjnie rozpoczęło spotkanie koordynatora merytorycznego przedsięwzięcia, naszego wykładowcy, prof. dra hab. inż. Konrada Eckesa, który wprowadził imprezę w harmonogram inicjatyw organizowanych przez PWSTE w Jarosławiu. W zajęciach kryjących się pod nazwą „Spotkanie z niedźwiadkiem i zaczarowana tabliczka GPS” uczestniczyły dzieci z jarosławskich przedszkoli.
Sesję popularnonaukową dla młodzieży szkolnej i studentów wypełniły wystąpienia poświęcone możliwościom wykorzystania skanowania, udzielając uczestnikom odpowiedzi na pytania – co to jest GIS oraz opisując go jako mapę komputerową dla wszystkich, a także opisując GIS w badaniach nad transportem publicznym. Na zakończenie sesji przeprowadzono konkursy wiedzy geograficznej.
Obchody święta entuzjastów Geograficznych Systemów Informacyjnych zakończyło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu, jak również zajęcia praktyczne skoncentrowane wokół szukania ukrytego na terenie PWSTE skarbu za pomocą nawigacji GPS oraz ABC naziemnego skanowania laserowego.
Autor zdjęć i tekstu mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy PWSTE w Jarosławiu