Edukacja regionalna na zajęciach języka obcego
Studenci III roku filologii angielskiej, realizują w bieżącym roku akademickim nowy moduł kształcenia, w ramach zajęć specjalistycznych „Edukacja regionalna na zajęciach języka obcego”, które prowadzi dr Maria Malinowska. Moduł ten został zaprojektowany nieprzypadkowo, gdyż dyskusje o patriotyzmie, spuściźnie narodowej w czasach globalizacji, często pojawiały się i pojawiają w polityce, edukacji, kulturze i innych sferach naszego życia.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” – pisał Stanisław Jachowicz w wierszu „Wieś”. Ten cytat z pewnością niejednokrotnie przychodzi nam do głowy, kiedy pytamy młodych ludzi,co poleciliby swoim gościom z zagranicy do zobaczenia w swojej okolicy. Przyzwyczailiśmy się do odpowiedzi: „W moim mieście jest nudno”. Jakież zdziwienie zapanowuje czasami pośród młodzieży, kiedy spotykają cudzoziemców zachwycających się wizytą w naszym kraju, na Podkarpaciu, w Jarosławiu.
Celem zajęć specjalistycznych „Edukacja regionalna na zajęciach języka obcego” jest kształtowanie umiejętności projektowania i włączania modułu do programu kursu języka obcego (języka angielskiego), realizowanego w szkole na wybranym etapie edukacyjnym, promowanie kultury regionu oraz próba integracji różnych przedmiotów w ramach realizacji ścieżki międzyprzedmiotowej. Studenci filologii angielskiej, przyszli nauczyciele języka angielskiego, uczestniczą w wycieczkach (m.in. zwiedzili w Jarosławiu: Muzeum Kamienica Orsettich, starówkę, Bazylikę Matki Bożej Bolesnej, Cerkiew Przemienienia Pańskiego). Wysłuchali również interesującego wykładu multimedialnego pt.: „Droga św. Jakuba” – pierwszy Europejski Szlak Kulturowy (powstały w średniowieczu, a obecnie przeżywający swój renesans), który wygłosił gościnnie mgr Jacek Marian Hołub. W grudniu 2019 roku oraz styczniu 2020 roku zaplanowano dydaktyzację wybranych materiałów dot. kultury i historii regionu (w języku angielskim), prezentacje multimedialne (w tym autoprezentacje stanowiące indywidualną refleksję i ocenę wybranych zagadnień kultury/historii regionu, życia społecznego, kulturalnego oraz artystycznego).