Wyjazd Koła Naukowego Budownictwa i Materiałów Budowlanych “Fortis” do Krakowa
Pierwszym miejscem, które mogli zobaczyć uczestnicy wyjazdu, była inwestycja związana z przebudową i rozbudową zabytkowego zespołu najstarszych zajezdni tramwajowych w Krakowie, w którym mieści się obecnie siedziba Muzeum Inżynierii Miejskiej. Kompleks zajezdni powstawał w latach 1882-1938 i mieści się na terenie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego jedyna możliwość rozbudowy Muzeum to wykonanie nowej części podziemnej. Głównym wykonawcą prac jest firma Budimex. Studenci mogli się zapoznać z wieloma praktycznymi aspektami realizacji specjalistycznych robót geotechnicznych, m.in. wzmacnianiem fundamentów istniejących budynków przy użyciu mikropali i iniekcji strumieniowej (ang. jet grouting).
Kolejnym miejscem, które odwiedzono, była budowa kilku budynków mieszkalnych na wspólnym garażu podziemnym, realizowana przez firmę GRIMBUD. Na tym etapie budowy, prowadzono roboty związane z wykonywaniem zabezpieczenia głębokiego wykopu oraz wzmacnianiem fundamentów istniejącego budynku. Uczestnicy mogli prześledzić proces wykonywania pala formowanego świdrem ciągłym CFA (ang. Continous Flight Auger).
Ostatnim celem wyjazdu był zespół budynków usługowo-mieszkaniowych w krakowskich Bronowicach – Osiedle Wizjonerów. Dzięki tej inwestycji ma docelowo powstać 2200 mieszkań oraz 52 tys. m2 powierzchni biurowej. Studenci mogli obserwować szeroki zakres robót budowlanych, prowadzonych na budynkach znajdujących się w różnym stadium realizacji, od etapu wykonywania żelbetowej konstrukcji budynku, aż po prace wykończeniowe.