Piknik naukowy „W świecie fizyki”
W dniu 1.06.2019r. odbył się piknik naukowy „W świecie fizyki”, w trakcie którego uczestnicy brali udział w następujących zajęciach:
- W„Świat kolorów i zapachów” uczestników wprowadziła mgr Barbara Laskowska, pracowniczka Instytutu Ochrony Zdrowia. W trakcie zajęć młodzi studenci poznali podstawowe procesy fizyczne i chemiczne zachodzące w roztworach jednorodnych i niejednorodnych. Poznanie związków chemicznych będących nośnikami zapachów oraz kolorów.
- W świat niskich temperatur wprowadzała dzieci dr Anna Baran, która na co dzień jest pracownikiem Instytutu Inżynierii Technicznej. Pokazy fizyczne „W świecie niskich temperatur” przede wszystkim dotyczyły doświadczeń z ciekłym azotem:
- skład powietrza;
- postać cząsteczkowa i skroplona gazów;
- wpływ niskich temperatur na właściwości ciał stałych, ciał organicznych;
- skroplenie tlenu z powietrza.
- W budynku Instytutu Ekonomi i Zarządzania znajduje się interaktywna strzelnica laserowa oparta na licencjonowanym oprogramowaniu szkoleniowym do nauki podstaw strzelectwa, stosowanym przez wojsko. Oprogramowanie to, w połączeniu z projektorem, laptopem, głośnikami, kamerą i replikami ASG (Airsoftgun) wyposażonymi w emitery laserowe, umożliwia trening strzelecki. Program umożliwia symulację strzelania do tarcz w różnych wariantach i konfiguracjach, dostępne są również proste animacje 3D ruchomych obiektów, animowane scenki oraz gry i zabawy zręcznościowe.
W ramach pikniku, uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy interaktywnej, wykorzystując repliki broni krótkiej Glock 18 oraz pistoletu maszynowego MP5. Uczestnicy mogli również również możliwość obejrzeć innych replik broni palnej: pistoletów, karabinków szturmowych oraz maszynowych oraz karabinu wyborowego. Zajęcia poprowadził mgr inż. Daniel Szegda. - W ramach pikniku naukowego „W świecie fizyki” odbył pokaz plenerowy narzędzi geodezji i kartografii. Zajęcia prowadzone przezz dr inż. Monikę Balawejder, dr inż. Katarzynę Matkowska i dr. inż. Marka Banasia (pracowników Instytutu Inżynierii Technicznej) odbyły się w następujących grupach wiekowych:
- 7-8 lat;
- 9-11 lat;
- 12-15 lat.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych w trzech grupach tematycznych:
- Zadaniem pierwszym było odszukanie „niewidzialnej linii” pomiędzy dwoma tyczkami przy użyciu węgielnicy. Zadanie to cieszyło się największym zainteresowaniem dzieci z grupy wiekowej 12-15 lat.
- Zadaniem drugim był pomiar wysokości dziecka przy użyciu łaty niwelacyjnej. Dzieci stojąc plecami do łaty nawzajem odczytywały swoją wysokość. Zwykle odczyt z łaty niwelacyjnej geodeci odczytują w milimetrach. Czynności te miały na celu naukę zamiany jednostek z metrów na milimetry. Zadanie to cieszyło się największym zainteresowaniem w grupie wiekowej 9-11 lat.
- Zadaniem trzecim było odszukanie ukrytych rysunków i rebusów przy użyciu tachimetrów, czyli optycznych instrumentów geodezyjnych przeznaczonyxh do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Przy odpowiednim „wycelowaniu” i ustawieniu ostrości urządzenia dzieci mogły odnaleźć i odczytać ukryte tam rebusy i rysunki. Zadanie to cieszyło się największym zainteresowaniem dzieci z grupy wiekowej 7-8 lat.
Uwieńczeniem pikniku był pokaz miecza samurajskiego i samoobrony w wykonaniu studentów Uniwersytetu dzieci i Szkoły Sztuk Walki Seimeikan Wschodnia Grupa Seimeido Polska Nana Dojo.
Nana Dojo jest świeżo założonym klubem działającym w ramach Szkoły Sztuk Walki Seimeikan Polska z centrum szkoleniowym w Tarnowskich Górach.
Seimeido inaczej Seimeijutsu jest systemem walki szablą japońską. Jego twórcą jest sensei Sebastian Śliwiński założyciel Szkoły Sztuk Walk Seimeikan i współzałożyciela federacji Yoshinkan Seiseikai Aikido Polska. Należy tu wspomnieć że, znaczący udział w powstaniu Seimeido miał Sensei Kumora, który poświęcił całe swoje życie Kenjutsu stając się niekwestionowanym mistrzem w tej dziedzinie. Aprobuje nową ideę oraz pomaga w uzyskaniu jej całokształtu dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami. Tak właśnie powstaje Seimeido.