Dlaczego warto uczyć się nauk ścisłych i technicznych?
Dla uczniów szkół podstawowych, SP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi, SP nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego, SP nr 4 im. Stefana Żeromskiego oraz SP z Radymna i SP z Muniny, pracownicy Instytutu Inżynierii Technicznej przygotowali wyjątkowe doświadczenia naukowe.
Prorektor ds. dydaktycznych, doc. dr Dorota Dejniak udowodniła, że Matematyka jest królową nauk, gdyż czy chcemy czy nie to mamy z nią do czynienia w naszym życiu codziennym. Rozwinięciem tego tematu był pokaz prof. dr. hab. Konrada Eckesa Matematyka w sporcie udowadniająca, że zasady matematyczne decydują o wynikach sportowych.
Z dr. inż. Januszem Bytnarem zagłębiliśmy się w tajniki programowania. Metodą 0-1 zakodowaliśmy gotowanie wody w czajniku elektrycznym, a z inż. Januszem Niemcem za pomocą kamery termowizyjnej doświadczyliśmy wizualizacji temperatury różnych przedmiotów łącznie z rozkładem temperatury własnego ciała.
Natomiast doc. dr Agnieszka Sobala-Gwosdz udowodniła, dlaczego w przestrzeniach miejskich należy sadzić szlachetne gatunki drzew liściastych a nie iglastych. Co bardzo ważne, tuja to cmentarny krzew, szkodliwy dla zdrowia – zawierając trujące substancje i olejki, nie sadzić w parkach i ogródkach przydomowych. Na zakończenie wykładu uczniowie wzięli udział w interaktywnej ankiecie, za pomocą aplikacji Mentimeter na temat, jaka jest faktyczna wartość ekonomiczna drzewa (temperatura, wilgotność, infiltracja, wyłapywanie pyłu, produkcja tlenu, redukcja CO2).
Prawdziwy show związany był z pokazami z chemii i fizyki. Dr Iwona Skrzypek zmieniała kolory roztworów wywarem z czerwonej kapusty oraz nadmanganianem potasu, wywoływała ekshalacje nadmanganianem potasu oraz perhydrolem a na koniec tylko sobie znaną mieszanką wyprodukowała pastę dla słonia. Z kolei dr Anna Baran udowodniła, że fizyka nie jest trudna, a wręcz fascynująca, czarując z ciekłego azotu całą gamę doświadczeń: to dmuchała, to kurczyła nim balony, mroziła przedmioty, skraplała tlen. W pokazach jako asystenci brali udział uczniowie szkół podstawowych, którym za pomoc w przeprowadzeniu doświadczeń bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję że będzie doświadczenie to będzie dla nich impulsem do głębszej przygody z naukami ścisłymi i technicznymi.
Na więcej zainteresowane szkoły zapraszamy serdecznie na indywidualne warsztaty do Instytutu Inżynierii Technicznej PWSTE w Jarosławiu.