XV wymiana studencka „Letnie Szkoły”
W dniach od 3 do 8 czerwca br. w ramach współpracy naszej Uczelni z Politechniką Lwowską – zainicjowanej przez dr inż. Piotra Maziarza z Działu Praktyk Studenckich z Akademickim Biurem Karier została zorganizowana wymiana studencka „Letnie szkoły”. Uczestnikami wymiany byli studenci II roku budownictwa z PWSTE, którzy odwiedzili uczelnię partnerską oraz studenci IV roku studiów z Politechniki Lwowskiej. Zagranicznych gości przywitał Prorektor ds. Studenckich dr. inż. Ryszardem Pukała.
Celem inicjatywy zorganizowanej we współpracy z Instytutem Inżynierii Technicznej było wzajemne przybliżenie studentom sposobu nauczania, możliwości stosowania nowych strategii, poznanie środowiska studenckiego oraz kultury i miejsc turystycznych związanych z naszym regionem. Priorytetem tej kolejnej wymiany studenckiej było zarówno zapoznanie studentów z metodami nauczania, jak i prezentacja środowiska akademickiego, poznanie języka, historii, kultury, atrakcji turystycznych i zabytków naszego kraju.
Na początku pobytu zaplanowano wycieczkę po Miasteczku Akademickim, którą rozpoczęło zwiedzanie Instytutu Inżynierii Technicznej z Panią Dyrektor doc. dr Justyną Stasieńko. Prezentacji laboratoriów budownictwa w zakresie wytrzymałości materiałów, fizyki budowli i technologii betonu, dokonał inż. Janusz Niemiec.
Następnie Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjne z siłownią, salą fitness oraz pokojem z fotelami do samomasażu przedstawił mgr Krzysztof Gruszczyński. Kolejnym elementem zwiedzania campusu PWSTE była prezentacja nowoczesnego laboratorium pielęgniarstwa mieszczącego się w budynku J3, przeprowadzona przez Panią mgr Anetę Mrozowicz. Z kolei laboratoria kosmetologii przedstawiła Pani mgr Barbara Laskowska. Oprowadzanie i zapoznanie uczestników wymiany z naszą bazą dydaktyczną nie mogło ominąć Instytutu Humanistycznego oraz Instytutu Ekonomii i Zarządzania. Bardzo ciekawym elementem pobytu w Instytucie Ekonomii i Zarządzania była prezentacja strzelnicy, gdzie uczestnicy pod przewodnictwem mgr inż. Daniela Szegdy mogli sprawdzić się w swoich umiejętnościach. Kolejnym oraz nieodzownym elementem było pokazanie gościom gmachu Biblioteki Akademickiej wraz z jej zbiorami zaprezentowaną przez Panią Dyrektor dr Beatę Rejman oraz przeprowadzenie przez Pana mgra Jacka Szczyptę zajęć z języka polskiego.
W kolejnym dniu zaplanowano uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych z budownictwa wraz z naszymi studentami. Następnie pod przewodnictwem mgr Jacka Hołuba zapoznano uczestników z atrakcjami turystycznymi miasta Jarosławia. Podziwiano piękne zabytki naszego miasta, odwiedzając m.in. Rynek, Podziemia oraz Jarosławskie Opactwo i Cerkiew.
Podczas kolejnych dni pobytu obok możliwości zapoznania się z ofertą edukacyjną i bazą dydaktyczną – PWSTE w Jarosławiu tradycyjnie, zagwarantowano naszym gościom szereg innych atrakcji, wśród których znalazł się wyjazd do Łańcuta i Rzeszowa.
Podczas wyjazdu do Łańcuta mgr Iwona Kochanowska oprowadziła studentów po Zamku Lubomirskich i Potockich oraz obszernym kompleksie parkowym otaczającym zamek. Dołożono wszelkich starań, aby młodzież poznała zabytki, historię i wiele ciekawostek opowiadających o tym miejscu. Po zwiedzaniu zamku wycieczka udała się do Rzeszowa.
Bardzo pozytywnym zbiegiem okoliczności dla obecności studentów ze Lwowa była możliwość zabawy i uczestniczenia w studenckich Juwenaliach, co dopełniło integrację oraz uświetniło cały pobyt pod kątem kulturalno-rozrywkowym.