Staż dydaktyczny pracowników IOZ w Villanova University College of Nursing w USA
W dniach od 17.03.2019 r. do 01.04.2019 r., w ramach Projektu pn.: „Wdrożenie programu rozwoju PWSTE w Jarosławiu z wykorzystaniem Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej”, ośmiu pracowników Instytutu Ochrony Zdrowia uczestniczyło w stażu odbywającym się w Villanova University M. Louise Fitzpatrich Collage of Nursing w Stanach Zjednoczonych. Celem wyjazdu było odbycie szkolenia z zakresu organizacji oraz prowadzenia zajęć symulacyjnych na kierunku pielęgniarstwo.
W pierwszym dniu pobytu, Dziekan Collage of Nursing Villanova University prof. Donna S. Havens zaprezentowała funkcjonujący w stanie Pensylwania system kształcenia w zakresie pielęgniarstwa, a następnie nasi pracownicy zostali zapoznani z całym kampusem Uczelni, w tym również kompleksem laboratoriów wykorzystywanych do prowadzenia zajęć symulacyjnych na różnych poziomach zaawansowania oraz wierności. W kolejnych dniach pobytu w Villanova University delegacja z naszej Uczelni uczestniczyła w wykładach prowadzonych przez C. Meakin oraz B. Mariani prezesa International Nursing Association for Clinical Simulation and Learning na temat standardów i integracji symulacji w całym programie nauczania, w konferencji Annual Research Symposium „Innovation: Addressing Diverse Needs witthin Health Care oraz spotkaniach z pracownikami tejże Uczelni w celu wymiany doświadczeń dydaktycznych i naukowych.
Najważniejszą częścią pobytu w Collage of Nursing Villanova University był cykl szkoleń praktycznych naszych pracowników w zakresie m.in. prebrifingu, symulacji niskiej, pośredniej i wysokiej wierności oraz debrifingu, które obejmowało dziedziny naukowe i specjalizacje prezentowane przez poszczególne osoby. Dzięki uprzejmości opiekunów naszej delegacji zostały również zorganizowane szkolenia w centrach symulacji innych medycznych uczelni między innymi LaSalle University oraz Drexler University w Philadelhi.
Efektem odbytego stażu, są cenne doświadczenia, wiedza i zdobyte nowe kompetencje naszych pracowników, które zostaną wykorzystane do wdrażania nauki poprzez symulację w Monoprofilowym Centrum Symulacji Instytutu Ochrony Zdrowia w każdej dziedzinie pielęgniarstwa. Pobyt w tak wspaniałym i gościnnym miejscu, to również niezapomniane wrażenia turystyczne, kulturowe, a przede wszystkim przyjaźnie naukowe, dydaktyczne, które za pewne przyniosą wymierne korzyści dla pracowników i studentów Instytutu Ochrony Zdrowia.
Projekt pn.: „Wdrożenie programu rozwoju PWSTE w Jarosławiu z wykorzystaniem Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej” był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.