Przemoc rówieśnicza. Nie reagujesz – akceptujesz.
W dniu 09 kwietnia 2019 r. z inicjatywy Zakładu Pedagogiki i Zakładu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu we współpracy z poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Jarosławiu, obyła się prelekcja podejmująca trudny i coraz powszechniejszy problem przemocy rówieśniczej pt.: „Przemoc rówieśnicza. Nie reagujesz – akceptujesz”. W spotkaniu uczestniczyli: Pani Prorektor ds. dydaktycznych PWSTE dr Dorota Dejniak, Dyrektor Instytutu Humanistycznego dr Barbara Czuba, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu mgr Jadwiga Baran-Mazurkiewicz wraz ze współpracownikami, przedstawiciele Sądu Rejonowego w Jarosławiu, nauczyciele i młodzież klasy VII ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Muninie, nauczyciele i przedstawiciele klas I, II, III i IV Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zawodowych i Rolniczych im. Adama Mickiewicza w Radymnie, młodzież z Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, nauczyciele akademiccy oraz studenci.
W pierwszej części prelekcji zaproszony specjalista – mgr Joanna Wysocka–Gałasiewicz (Psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu) przedstawiła zjawisko przemocy w odniesieniu do trzech grup jej odbiorców: ofiary, sprawcy i świadka, zaś drugi z zaproszonych gości – mgr Aleksander Zawadzki (Kurator Zawodowy SR w Jarosławiu) zdefiniował pojęcie przestępstwa oraz zaprezentował wybrane, te najczęściej popełniane przez dzieci i młodzież. Prelegenci przedstawili problem przemocy w bardzo przystępny sposób, popierając dane teoretyczne
licznymi przykładami z codziennego życia. Forma przekazu była bardzo zrozumiała w odbiorze dla rożnych grup odbiorów uczestniczących w prelekcji. Druga część spotkania dotyczyła dyskusji prelegentów ze słuchaczami.
Spotkanie potwierdziło, iż stała współpraca nauczycieli ze specjalistami – psychologami, pedagogami, kuratorami, policją, wspólne spotkania, organizowanie prelekcji w celu uświadomienia zagrożeń i sankcji karnych wynikających ze stosowania przemocy wobec rówieśników stają się skuteczną metodą reakcji i tym samym braku akceptacji tego trudnego, społecznego problemu.