Jarosławskie uroczystości Katyńsko-Smoleńskie
Jarosławianie uczcili dwie wielkie tragedie narodu polskiego, uczestnicząc w 79. rocznicy zbrodni katyńskiej i 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W dniu 9 kwietnia br. odbyły się miejskie patriotyczno-religijne uroczystości Katyńsko-Smoleńskie. Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu była reprezentowana przez JM Rektora, prof. ucz. dr. hab. Krzysztofa Rejmana, któremu towarzyszyli dr inż. Ryszard Pukała, Prorektor ds. Studenckich oraz dr Tatiana Kożak-Siara, Dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania, a także poczet sztandarowy naszej Uczelni.
Przypomnijmy, że 26 października 2018 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę odsłonięto i poświęcono monument, który powstawał w trzech etapach. Jedyny w kraju i liczący 32 m długości Pomnik Pamięci Narodowej zawiera całą historię Polski od Mieszka I do Św. Jana Pawła II. Jest bogaty w najistotniejsze wydarzenia i daty, których zwieńczeniem są postaci historyczne odlane z brązu. Pomysłodawcą i inicjatorem tego unikalnego w każdej formie przekazu – symbolu troski o patriotyzm młodego pokolenia jest Archiprezbiter Jarosławski, z którego inicjatywy zainaugurowano w 2017 r. rozbudowę istniejącego pomnika o treści dotyczące całej historii Polski. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pierwotnej wersji pomnika, który ma bardzo bogatą symbolikę nawiązującą zarówno do chwały polskiego oręża, jak i tragicznego momentu rozstrzelania więźniów – odbyła się 15 września 2005 r. Natomiast druga część historii pomnika związana jest z katastrofą smoleńską, upamiętniając 96 ofiar z 10 kwietnia 2010 r. Stara część katyńska zawiera nazwiska 251 osób wojskowych i policjantów związanych z Ziemią Jarosławską i Lubaczowską z trzech obozów, w: Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie. Kolejno dodano do niej 44 nazwiska zamordowanych w Bykowni z tzw. Listy Ukraińskiej.
Uroczystość zainaugurowała Msza Św. w intencji Ojczyzny. Po zakończeniu Eucharystii obchody kontynuowano przed Katyńsko-Smoleńskim Pomnikiem Pamięci Narodowej, gdzie odbyło się wciągnięcie flagi na maszt i odegrano hymn państwowy. Następnie odczytano „Apel Poległych”, oddano salwę honorową, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
W miejskim święcie upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej, a od 2010 r. także katastrofy smoleńskiej uczestniczyli duchowni jarosławskich i okolicznych parafii, rodziny katyńskie, władze samorządowe, radni miejscy, reprezentacja PWSTE, przedstawiciele parlamentarzystów, służb mundurowych z Wojskiem Polskim, Policją, Strażą Pożarną i Strażą Miejską, WKU i Wojskami Obrony Terytorialnej a także poczty sztandarowe organizacji: kombatanckich, wojskowych, społecznych oraz jarosławskich szkół, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, jak również reprezentanci wielu fundacji i stowarzyszeń, w tym Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. H. i T. Zielińskich w Jarosławiu oraz Rodzin Katyńskich i Związku Sybiraków.
Autor zdjęć i tekstu: mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy PWSTE w Jarosławiu