Relacja z zajęć
W dniu 6 kwietnia 2019 r. odbyły się zajęcia Uniwersytetu Dzieci w ramach projektu POWR.03.01.00-IP.08-00-T091/18 „Przez ciernie do gwiazd”. Młodzi studenci podzieleni na trzy grupy wiekowe wzięli udział w następujących zajęciach:
1. Ekonomia ma wielkie oczy – grupa wiekowa od od 7 do 8 lat
Na zajęciach prowadzonych w formie wykładu i ćwiczeń młodzi studenci zdobyli wiedzę z zakresu ekonomii oraz umiejętność zauważania i rozważania elementów ekonomii na rynku i w domu. Zajęcia prowadzone były w formie zabawy, dzieci mogły pooglądać bajkę „Czerwony kapturek”, która przybliżyła im terminy związane z prowadzonymi zajedziami. Dzieci brały udział w konkursach powiązanych z tematyką zajęć oraz bawiły się w sklep. Dzięki zabawie nauczyły się dokonywać racjonalnych zakupów oraz posługiwać się środkami płatniczymi.
2. Czy ciepło można zobaczyć?/Czy w ciemności można widzieć? – grupa wiekowa od od 9 do 11 lat
Zabawy z temperaturą i nie tylko stanowiły treść spotkania dr. inż. arch. Joanny Figurskiej-Dudek z młodymi studentami. Podczas spotkania starano się udowodnić dzieciom, że temperatura jest miarą stopnia nagrzania ciała, związaną z cząsteczek tworzących dany układ, będąc miarą tej energii. Zajęcia miały na celu przybliżyć słuchaczom pojęcie ciepła i temperatury. Prowadząca odpowiedziała na pytanie, czy ciepło można zobaczyć i jak je zmierzyć. Uczestnicy zajęć rozwijali swoja twórczość oraz zdolność logicznego myślenia. Wspólnie z młodymi studentami dowiedziono, co to jest temperatura, jaka jest różnica pomiędzy temperaturą rzeczywistą i odczuwaną. W programie znalazło się omówienie przyrządów do pomiaru temperatury z podziałem na stykowe i bezstykowe. Zaprezentowano kilka ciekawostek, wśród których największe zainteresowanie wzbudziła metoda pomiaru temperatury na odległość, która nie wymaga bezpośredniego kontaktu. Zademonstrowano zastosowania kamery termowizyjnej, dzięki której możemy wykonać pomiar całego ciała lub rzeczy. Wykonano również przykładowe zdjęcia termowizyjne uczestników. Dzieci wzięły udział w wytrzymałościowej próbie badawczej określającej wytrzymałość próbki kamiennej na ściskanie. Zajęcia zostały przeprowadzone w formie wykładu i ćwiczeń , w których realizację oprócz Pani dr inż. arch. Joanny Figurskiej-Dudek włączył się Pan Janusz Niemiec. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników Instytutu Inżynierii Technicznej PWSTE
3. Praktyka zarządzania projektami – grupa wiekowa od od 12 do 15 lat
Uczniowie poznali podstawowe pojęcia i etapy realizacji projektu oraz podstawowe instrumenty zarządzania projektami, zdobyli umiejętność planowania i realizacji projektu, związanej z nim odpowiedzialności, terminowości , planowania budżetu oraz ponoszonego ryzyka. Zajęcia prowadzone były w formie wykładu oraz ćwiczeń. Zajęcia poprowadzili dr Andrzej Olka oraz dr Dariusz Kłak.