Młodzi studenci komponowali własne zapachy perfum
„Zapach natury i natura zapachu” to tytuł wykładu zaprezentowanego przez prof. ucz. dr hab. Renatę Nowak z Instytutu Ochrony Zdrowia na zakończenie semestru zimowego 2018/2019 dla studentów Uniwersytetu Dziecięcego funkcjonującego w naszej Uczelni.
Tradycyjnie młodzież została powitana przez doc. dr Dorotę Dejniak, Prorektor ds. Dydaktycznych. Treść spotkania wypełniły funkcje i znaczenie węchu, a także budowa tego zmysłu i jego chemiczna natura w połączeniu ze zdolnością rozpoznawania zapachu. Młodzi żacy dowiedzieli się od czego zależy wrażliwość na odczuwanie zapachu. Omówiono zmysł węchu w kontekście emocji, zaznaczając jednocześnie mapy zapachu.
Podczas drugiej praktycznej części spotkania, którą poprowadziła mgr inż. Barbara Laskowska i studenci kosmetologii, dzieci zostały zabrane w świat zapachów.
Młodzież miała okazję popracować nad stworzeniem własnego niepowtarzalnego zapachu perfum, ubranego w niecodzienne nuty zapachowe. Do skomponowania indywidualnych zapachów używano olejków eterycznych, które tworząc podstawę zapachu – nazywane są nutami zapachowymi. Dzięki fachowej lekcji praktycznej słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego zrozumieli, że komponowanie perfum, to sztuka nie polegająca jedynie na odmierzaniu składników, lecz wymagająca wielkiej precyzji i ostrości zmysłów.
Na zakończenie prowadzący wręczyli studentom dyplomy potwierdzające udział w zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego PWSTE w Jarosławiu.
Autor zdjęć i tekstu: mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy PWSTE w Jarosławiu