„U źródeł programowania – czy dzieci mogą programować komputery?
Grudniowe zajęcia dla młodzieży uczęszczającej na spotkania organizowane przez PWSTE w Jarosławiu w ramach Uniwersytetu Dziecięcego zatytułowano „U źródeł programowania – czy dzieci mogą programować komputery?
Wykład poprowadzony przez dra Roberta Pękalę miał na celu przekonanie studentów, że programowanie komputerów może być zabawą, której najważniejszym elementem jest wymyślenie dobrego algorytmu. Tłumaczył jednocześnie, że algorytm to opis czynności umożliwiających rozwiązanie jakiegoś zadania
Młodzież została powitana przez doc. dr Dorotę Dejniak, Prorektor ds. Dydaktycznych naszej Uczelni.
Zajęcia podzielono na dwa moduły, z których pierwszy obejmował prelekcję, z kolei drugą część poświęcono na praktyczne wykorzystanie przedstawionych treści.
Po teoretycznym wprowadzeniu, studentów podzielono na dwie grupy laboratoryjne, aby w komfortowych warunkach przeprowadzić warsztaty praktyczne z udziałem drugiego wykładowcy z Instytutu Inżynierii Technicznej PWSTE w Jarosławiu, mgra inż. Przemysława Hawro.
Podczas zajęć warsztatowych w Instytucie Inżynierii Technicznej młodzi studenci dowiedzieli się, co to jest algorytm oraz jak nazywa się nauka o algorytmach. W laboratoriach mieli okazję zbudować program komputerowy w środowisku programistycznym Scratch, z użyciem algorytmu zaproponowanego przez kadrę. Dało się zauważyć, że zajęcia sprawiły dzieciom ogromną frajdę, stanowiąc równocześnie okazję do wyrażania własnych pomysłów i rozwiązań. Tworząc program komputerowy studenci skorzystali z okazji stworzenia aplikacji pozwalającej sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia.
Autor zdjęć i tekstu: mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy PWSTE w Jarosławiu