Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Pamięci Narodowej w Jarosławiu
W piątek, 26 października 2018 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Pamięci Narodowej przy Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu. Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu była reprezentowana przez JM Rektora, prof. nadzw. dr. hab. Krzysztofa Rejmana, dra inż. Ryszarda Pukałę, Prorektora ds. Studenckich, a także doc. dr Dorotę Dejniak, Prorektor ds. Dydaktycznych oraz poczet sztandarowy.
Przygotowywaną od wielu miesięcy uroczystość zainaugurowała Msza Św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Przemyski, JE Ks. Abp Adam Szal w koncelebrze z licznie przybyłym duchowieństwem Archidiecezji Przemyskiej.
Odsłonięcie i poświęcenie pierwszej części pomnika, który ma bardzo bogatą symbolikę nawiązującą zarówno do chwały polskiego oręża, jak i tragicznego momentu rozstrzelania więźniów katyńskich – odbyło się 15 września 2005 r. Natomiast druga część historii pomnika upamiętniająca 96 ofiar z 10 kwietnia 2010 r. związana jest z katastrofą smoleńską. Poświęcono ją w 2011 roku. W latach 2017-2018 Pomnik został rozbudowany o całą historię Polski.
W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci najwyższych władz państwowych, jak Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński. Obecni byli: przedstawiciel Prezydenta RP Andrzeja Dudy, prof. dr hab. Andrzej Waśko, jak również Poseł na Sejm RP, Anna Schmidt-Rodziewicz, a także Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl z Wicemarszałkiem i przedstawiciel Wojewody. Na zaproszenie organizatora odpowiedzieli: gospodarze naszego powiatu i miasta oraz reprezentanci służb mundurowych i przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych i młodzieżowych, łącznie z nauczycielami i uczniami oraz pocztami sztandarowymi. Swoją obecność zaznaczył również Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy i Rzeszowa.
Po zakończonej Eucharystii odbyła się oficjalna część uroczystości, którą kontynuowano przed Pomnikiem Pamięci Narodowej. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu RP miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Ceremonia obejmowała przecięcie biało-czerwonej wstęgi przez zaproszonych gości oraz poświęcenie Pomnika Pamięci Narodowej, którego dokonał ks. Abp Adam Szal. Następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów, odczytano „Apel Poległych” i oddano salwę honorową.
Wydarzeniom odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Pamięci Narodowej towarzyszyły prelekcje znanych profesorów i koncerty wybitnych polskich artystów, jak m.in. zorganizowany 28 października występ Anny Wyszkoni i koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Autor tekstu i zdjęć mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy PWSTE w Jarosławiu.