VI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Interdyscyplinarne aspekty urody, zdrowia i choroby”
„Interdyscyplinarne aspekty urody, zdrowia i choroby” to temat VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej zorganizowanej w dniu 17 maja 2018 r. przez Instytut Ochrony Zdrowia we współpracy z Villanova University w Pensylwanii, słowackim Uniwersytetem Katolickim w Rużomberku, szwajcarskim Uniwersytetem Nauk Humanistycznych i Technologii Ludes w Lugano, Bukowińskim Państwowym Uniwersytetem Medycznym i Żytomierskim Instytutem Pielęgniarstwa na Ukrainie.
Głównymi adresatami konferencji była grupa zawodowa pielęgniarek, położnych, lekarzy, ratowników medycznych, dietetyków, pracowników socjalnych, kosmetologów oraz studentów i absolwentów tych kierunków. Do dyskusji zaproszono także przedstawicieli innych środowisk naukowych.
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał JM Rektor, prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman, który życząc owocnej wymiany poglądów wyraził nadzieję na kontynuację organizacji spotkań na tak wysokim poziomie profesjonalizmu. Wydarzenie zainaugurował występ Chóru Akademickiego „Appassionato” pod kierownictwem mgr Lucyny Kozioł.
Obrady prowadzone w ramach trzech paneli dyskusyjnych poprzedziła sesja plenarna, którą zainaugurowało wystąpienie ks. prof. dr. hab. Mirosława Kalinowskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zatytułowane „Problemy psychospołeczne i duchowe pacjentów terminalnie chorych w opiece paliatywno-hospicyjnej”. Kolejno głos zabrała dr hab. Monika Podkowińska, prof. SGGW w Warszawie, która omówiła znaczenie komunikacji w pracy socjalnej. Wystąpienia sesji plenarnej zakończyła prelekcja reprezentującej Uniwersytet Medyczny w Lublinie, dr hab. Renaty Nowak.
Wzorem lat ubiegłych sympozjum rozpoczęło wystąpienie Dyrekcji Instytutu Ochrony Zdrowia, dr Marty Cebulak oraz dr Małgorzaty Dziechciaż. Wymiana bilateralnych doświadczeń i poglądów – zarówno dydaktycznych, jak i praktycznych, a także rozwój naukowy należały do głównych celów konferencji podzielonej na sesje tematyczne, obejmujące pielęgniarstwo, położnictwo, kosmetologię, pracę socjalną i zdrowie publiczne. Obradowano w ramach paneli tematycznych oraz sesji plakatowych i studenckich. Taki podział tematyczny pozwolił na pełniejsze zrozumienie postępu współczesnej medycyny, której interdyscyplinarny charakter wpisuje się w nauki o zdrowiu.
Tytuł konferencji nie tylko określił zakres merytoryczny spotkania, ale przede wszystkim zdefiniował jego misję, dobrze trafiając w potrzeby naukowe środowisk zawodowych związanych z pielęgniarstwem, kosmetologią, zdrowiem publicznym i pracą socjalną oraz zajmujących się badaniem i pielęgnowaniem ciała ludzkiego, podkreślając jednocześnie potrzebę integracji i dialogu pomiędzy przedstawicielami różnych specjalności.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Starosta Powiatu Jarosławskiego, Burmistrz Miasta Jarosławia i Podkarpacka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych.
Opiekę medialną nad sympozjum zapewniła Gazeta Jarosławska.
Autor zdjęć i tekstu: mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy PWSTE w Jarosławiu