Relacja z warsztatów „Rozumieć i być rozumianym – skuteczne metody komunikacji międzyludzkiej”
„Rozumieć i być rozumianym – skuteczne metody komunikacji międzyludzkiej” – pod tym hasłem w dniu 8 maja br. zorganizowano warsztaty dla studentów. Uczestnicy wysłuchali prelekcji doradcy zawodowego, Honoraty Król. Organizatorem cyklicznych spotkań jest Dział Praktyk Studenckich wraz z Akademickim Biurem Karier.
Celem warsztatów ukierunkowanych na uzupełnienie umiejętności skutecznego komunikowania się z wykorzystaniem sygnałów werbalnych i niewerbalnych w kontaktach międzyludzkich było m.in. poznanie swojej asertywności. Prowadząca spotkanie zwróciła uwagę studentów na istotę polegającej na przekazywaniu informacji za pomocą wyrazów – komunikacji werbalnej i określanej jako język ciała – mowy niewerbalnej w kontaktach z innymi ludźmi. Podniesiono wiele kwestii związanych ze skutecznym wykorzystywaniem zasad efektywnej komunikacji oraz relacji interpersonalnych.
W trakcie spotkania studenci dowiedzieli się również, że proces sprawnego porozumiewania się i prowadzenia dyskusji, rozumiany jako komunikacja interpersonalna wymaga także umiejętności słuchania – przez co zwiększa się jakość wysyłanych sygnałów. Podjęto temat znaczenia w kontaktach międzyludzkich asertywności oznaczającej posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie okazywanie emocji i postaw. Zajęcia wzbogacono o projekcję filmową zatytułowaną „Asertywność”.
Warsztaty stanowią rezultat kooperacji uczelnianego Akademickiego Biura Karier z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Przemyślu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.
Autor zdjęć i tekstu mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy PWSTE w Jarosławiu