Finał Akademickich Mistrzostw Polski z udziałem drużyny PWSTE
Uniwersytet Opolski wśród kobiet i Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji z Opola wśród mężczyzn zwyciężyły w Akademickich Mistrzostwach Polski, które zakończyły się w niedzielę w Poznaniu. W sumie w obu turniejach wystartowało trzydzieści zespołów.
W decydującym meczu o złotym medalu turnieju kobiet opolanki zmierzyły się z Akademią im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. W obu zespołach były zawodniczki znane z występów ligowych, choćby Magdalena Woźniczka z drużyny z Opola, która ma za sobą grę w Budowlanych Łódź, czy Natalia Gajewska z ALK, ostatnio wypożyczona z Developresu Rzeszów do drugiej ligi włoskiej.
Początek meczu wskazywał na zwycięstwo warszawskiej drużyny, która w pierwszym secie prowadziła 19:16. Finisz drużyny z Opola był jednak nieprawdopodobny, a drużyna ALK zdobyła w tej partii już tylko dwa punkty. Uniwersytet Opolski zwyciężył 25:21, a w kolejnych partiach do 14 i 21 kończąc mecz wynikiem 3:0. – Lubimy, jak w naszych meczach coś się dzieje, jak nie są one jednostronne – żartowała Magdalena Woźniczka z Uniwersytetu Opolskiego.
Finał męskiego turnieju też był zacięty i też zgromadził zawodników znanych z PlusLigi. Bardzo silną reprezentację, złożoną właściwie z samych ligowców – i to nie tylko polskich, bo w składzie był też Nikodem Wolański, mistrz Belgii z klubem Noliko Maaseik – przysłała Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji z Opola. W jej składzie był też powołany do reprezentacji Polski Marcin Komenda z GKS Katowice. Zresztą WSZiA to uczelnia popularna wśród siatkarzy, bo jej studentami byli m.in. mistrzowie świata Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Paweł Zatorski czy Marcin Możdżonek.
Mimo mocnego składu faworyta tego ubiegłoroczny zwycięzca – Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa – prowadził bardzo wyrównaną grę. Zresztą AGH to też zespół ligowy, który na co dzień występuje w pierwszej lidze.
Ostatecznie opolska uczelnia wygrała 3:1, ale w dwóch setach zwyciężyła w samych końcówkach, a dopiero w trzecim byli wyraźnie lepsi.
Organizatorem zmagań mężczyzn był AZS Uniwersytetu Ekonomicznego, natomiast turniej pań zorganizował AZS Politechniki Poznańskiej. Impreza była dofinansowywana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
AMP w siatkówce kobiet
Finał UO Opole – ALK Warszawa 3:0
O 3. miejsce PWST Krosno – UMCS Lublin 3:0
O 5. miejsce AWF Warszawa – AWF Poznań 2:1
O 7. miejsce PWSTE Jarosław – AFiB Vistula Warszawa 2:0
O 9. miejsce PŚ Gliwice – UAM Poznań 2:0
O 11. miejsce PW Warszawa – USz Szczecin 2:1
Końcowa klasyfikacja
- Uniwersytet Opolski
- Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
- Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu
- Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Politechnika Warszawska
- Uniwersytet Szczeciński
13-15. Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Rzeszowski.
Klasyfikacja uczelni wychowania fizycznego
- AWF Warszawa
- AWF Poznań
Klasyfikacja uczelni niepublicznych
- ALK Warszawa
- AFiB Vistula Warszawa
Klasyfikacja uczelni zawodowych
- PWSZ Krosno
- PWSTE Jarosław
Klasyfikacja uczelni technicznych
- PŚ Gliwice
- PW Warszawa
- PP Poznań
Klasyfikacja uniwersytetów
- UO Opole
- UMCS Lublin
- UAM Poznań