Ruszamy z Akademickim Centrum Wolontariatu
Decyzją JM Rektora PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dra hab. Wacława Wierzbieńca w dniu 5 listopada 2013 r. powołane zostało Akademickie Centrum Wolontariatu. ACW jest nie posiadającym odrębnej osobowości prawnej dobrowolnym zrzeszeniem studentów, pracowników dydaktyczno-naukowych oraz wszystkich zainteresowanych realizacją celów ujętych w statucie. Przeznaczone jest dla wolontariuszy działających na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu oraz niezrzeszonej młodzieży z Jarosławia i okolic, a także dla osób deklarujących gotowość niesienia pomocy innym.
Idea funkcjonowania ACW powstała w wyniku konsultacji zarówno z organizacjami społecznymi, jak i władzami samorządowymi podczas spotkań roboczych, które miały miejsce 23 marca i 9 kwietnia br., kiedy to zaprezentowano praktyki w aspekcie prowadzenia i koordynacji działań wolontariatu przez funkcjonujące w naszym regionie instytucje z perspektywy promowania postaw prospołecznych wśród studentów. Temat przewodni dialogu stanowiły możliwości wolontariatu w kształtowaniu społeczności lokalnych. Uczestnicy rozmów nakreślili formy i cele działań organizacji powołanych do realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej w oparciu o jeden podmiot sprowadzony do służby drugiemu człowiekowi, który koreluje z misją uczelni, powołanej do wychowania. Poruszone zostały kwestie rozmaitych form charytatywnej pomocy podejmowanej przez studentów. Podczas roboczego zebrania PWSTE stała się platformą wymiany idei i doświadczeń – generatorem pozytywnej energii. Wychodząc naprzeciw tak sprecyzowanym potrzebom, po okresie wstępnych przygotowań rozpoczęto organizację Akademickiego Centrum Wolontariatu.
Koncepcja powołania ACW w naszej Uczelni powstała w wyniku dużego zainteresowania młodzieży taką właśnie formą działalności społecznej, a także miejskich i powiatowych organizacji powołanych do realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej
Działalność ACW reguluje statut, którego cele są następujące:
- Zwiększenie aktywności społecznej studentów.
- Umożliwienie studentom podejmowania działań wolontaryjnych.
- Udzielenie wsparcia organizacjom pozarządowym i innym instytucjom poprzez oferowanie im pomocy świadczonej przez studentów.
- Koordynacja i podniesienie standardów pracy wolontariuszy.
- Integracja środowiska wolontariuszy.
- Upowszechnienie idei wolontariatu w środowisku studenckim.
- Akademickie Centrum Wolontariatu wyraża chęć niesienia pomocy innym.
- ACW pracuje z ludźmi z rożnych środowisk.
Sposoby realizacji celów statutowych Akademickiego Centrum Wolontariatu:
- Praca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (m.in. w świetlicach szkolnych, domach dziecka, hospicjach, szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, ośrodkach dla osób niepełnosprawnych).
- Organizowanie akcji na terenie uczelni (m.in. honorowe oddawanie krwi i możliwość podzielenia się czekoladami z dziećmi z Domu Dziecka, zbiórka plastikowych nakrętek w celu ich wymiany na sprzęt rehabilitacyjny, zbiórka darów dla noclegowni, zbiórka zabawek dla dzieci z ubogich rodzin).
- Organizowanie i współorganizowanie imprez masowych (m.in. Juwenalia, Światowy Dzień Książki, Targi Wolontariatu).
- Współudział w akcjach dobroczynnych innych organizacji i instytucji (m.in. zbiorki darów w ramach ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka” współpraca z innymi organizacjami powiatu jarosławskiego).
Akademickie Centrum Wolontariatu określa zarówno beneficjentów pomocy, zasady jej udzielania, wskazując osobom i organizacjom wolontariuszy, czyli jednostki, które pragną tę pomoc świadczyć, jak również spełnia bardziej zaawansowane funkcje. Nie tylko systematycznie powiększa grono organizacji i ochotników, ale także szkoli je i wspiera, prowadząc sondaże środowiskowe – opracowuje programy woluntarystyczne oraz oferuje porady w zakresie koordynacji pracy wolontariuszy.