99. rocznica Narodowego Święta Niepodległości
Oficjalne uroczystości na jarosławskim Rynku poprzedziła odprawiona w Kolegiacie pw. Bożego Ciała Msza Św. dziękczynna w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył Archiprezbiter Jarosławski, ks. Prałat Andrzej Surowiec, z kolei Słowo Boże wygłosił ks. Marek Pieńkowski przy współkoncelebrze zaproszonego duchowieństwa z ks. Prałatem Marianem Bocho, Proboszczem Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. W tegorocznym święcie patriotycznym upamiętniającym odrodzenie się niepodległego państwa polskiego w listopadzie 1918 r. po 123 latach zaborów, zaznaczyła swoją obecność delegacja PWSTE, w skład której weszli dr Beata Petrecka, Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych oraz mgr Krzysztof Markowski, Wicedyrektor Instytutu Humanistycznego, a także poczet sztandarowy naszej Uczelni. Obecne były władze województwa, lokalne władze powiatowe i samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych z Wojskiem Polskim, Policją, Strażą Pożarną i Strażą Miejską, jak również parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa oraz reprezentacja PWSTE, radni powiatowi i miejscy.
Jarosławskie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w sobotę, 11 listopada zainaugurowało złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą grupy legionistów z Jarosławia oraz Pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i koncert Stowarzyszenia Reprezentacyjny Chór Mieszany „JAROSŁAW”.
Bezpośrednio po zakończeniu Mszy Świętej przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa w asyście Kompanii Honorowej WP Garnizonu Jarosław, a także harcerzy i delegacji stowarzyszeń kombatanckich oraz szkół z pocztami sztandarowymi nastąpiło przejście na jarosławski Rynek. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu RP miały miejsce okolicznościowe przemówienia.
Obchody zakończyło złożenie wiązanek kwiatów oraz niepodległościowy Apel Poległych i Salwa Honorowa.
Przypomnijmy, że Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. 11 listopada został ustanowiony świętem narodowym ustawą Sejmu IX kadencji z 15 lutego 1989 r.
Autor tekstu i zdjęć: mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy PWSTE w Jarosławiu.