Relacja z Letniej Szkoły dla studentów dla ukraińskich studentów
W dniach od 26 czerwca do 3 lipca 2017 r. w ramach funkcjonowania Działu Praktyk Studenckich z Akademickim Biurem Karier po raz XIII zorganizowano „Letnią Szkołę”. Następstwem rozpoczynającego wymianę studencką spotkania z JM Rektorem PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dr. hab. Krzysztofem Rejmanem był napięty program pobytu studentów z Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia i Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franko.
Celem inicjatywy było wzajemne przybliżenie studentom sposobu nauczania, możliwości stosowania nowych strategii, poznanie środowiska studenckiego oraz kultury i miejsc turystycznych związanych z naszym regionem. Priorytetem zorganizowanej już po raz XIII wymiany studenckiej jest zarówno zapoznanie studentów z metodami nauczania, jak i prezentacja środowiska akademickiego, poznanie języka, historii, kultury, atrakcji turystycznych i zabytków danego kraju.
Podczas wizyty w jarosławskiej Uczelni nasi goście z Ukrainy – studenci z opiekunami, którzy przyjechali do Polski w ramach wymiany akademickiej, uczestniczyli w bogatym programie pobytu przygotowanym przez towarzyszącego im każdego dnia, dra inż. Piotra Maziarza z Działu Praktyk Studenckich, który pełni funkcję organizatora i koordynatora wydarzenia. Studenci z Ukrainy przebywali w Jarosławiu pod opieką prof. dr hab. Lyudmyly Kryvachuk oraz dr Vity Hrytsanyuk z Katedry Nauk Humanistycznych i Pracy Socjalnej Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia, jak również dr Ivanny Myshchyshyn i dr Iryny Snovydovych reprezentujących Lwowski Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franko.
W pierwszym dniu pobytu w PWSTE w Jarosławiu zaplanowano wycieczkę po Miasteczku Akademickim, którą rozpoczęło zwiedzenie centrum rekreacyjno-rehabilitacyjnego z siłownią, salą fitness oraz pokojem z fotelami do samomasażu, których zalety przedstawił mgr Krzysztof Gruszczyński. Następnie młodzież została zapoznana z kompleksem budynków dydaktycznych oraz obiektów sportowych i kulturalnych jarosławskiej Uczelni, w czym aktywnie uczestniczyła Dyrekcja oraz kadra InstytutówPWSTE. Ponadto uczestnicy wymiany mieli możliwość wysłuchania prezentacji i wykładów przedstawianych przez kadrę dydaktyczną PWSTE w Jarosławiu. Na zwiedzanie Jarosławia poświęcono piąty dzień, podczas którego młodzież wraz z mgr. Jackiem Hołubem podziwiała piękne zabytki naszego miasta, odwiedzając m.in. Rynek, Cerkiew, Podziemia oraz Jarosławskie Opactwo. Podczas wyjazdu do Krakowa dołożono wszelkich starań, aby młodzież poznała zabytki, historię i wiele ciekawostek oraz legend, opowiadających o każdym miejscu. Program wycieczki pomyślany był tak, żeby czas spędzony w dawnej stolicy Polski dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Wycieczka programowa z zakresu języka polskiego i wiedzy o naszej kulturze, stanowiła wymarzony czas na integrację i wzajemne poznanie się.
Autor zdjęć i tekstu – mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu