Ostatnie w tym semestrze zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego
10 czerwca br. studenci Uniwersytetu Dziecięcego funkcjonującego w PWSTE w Jarosławiu spotkali się na ostatnich w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017 zajęciach zorganizowanych przez Instytut Ochrony Zdrowia.
Na zajęciach zatytułowanych „Od rośliny do leku” z młodymi słuchaczami spotkali się prof. dr hab., Monika Wujec oraz dr hab. Renata Nowak i dr inż. Jarosław Noworól, Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia i wykładowcy naszej Uczelni. Poza wpisem do indeksu słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego otrzymali z rąk prowadzących spotkanie oraz koordynującej inicjatywę Prorektor ds. Dydaktycznych, doc. dr Doroty Dejniak – dyplom uczestnictwa w zajęciach odbywających się w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017.
Zajęcia podzielono na dwa moduły, z których pierwszy obejmował prelekcję, z kolei drugą część poświęcono na praktyczne wykorzystanie przedstawionych treści. Kolejny moduł wydarzenia wypełniły warsztatowe zajęcia ćwiczeniowe „przeprowadzone w dwóch równoległych panelach. Poprzedzająca cześć praktyczną prelekcja obejmowała zagadnienia znaczenia roślin w życiu człowieka w podziale na czynniki: ekologiczne, kulturowe, religijne oraz walory użytkowe i leki roślinne, a także żywność. Prowadząca wykład zaznaczyła, że to „roślina żywi, leczy , ubiera i broni…!”. Mówiono o dyscyplinie naukowej o wielkim znaczeniu poznawczym i potencjale praktycznym, którą jest etnobotanika, będącą nauką zajmującą się wzajemnymi interakcjami roślin i ludzi. Zaznaczono wpływ roślin na ludzką kulturę i cywilizację. Słuchacze poznali ojca etnobotaniki, Richarda Evansa Schultesa, znawcy i badacza roślin psychoaktywnych. Uwagę studentów zwrócono też na etnofarmakologię, naukę o zastosowaniu roślin leczniczych przez ludność rdzenną.
autor zdjęć i tekstu: mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu