Fundacja Galicea
1. Bezpłatne warsztaty dla studentów PWSTE w Jarosławiu
-
„Programowanie nie jest trudne” zorganizowane w semestrze zimowym 2013/2014 (odbyło się 5 zajęć),
-
„Bazy danych”. Warsztaty zorganizowane w lutym/marcu 2015 dla studentów informatyki PWSTE w ramach programu „Kierunki zamawiane” (były to jedyne działania finansowane przez PWSTE ze środków przeznaczonych na kształcenie w ramach kierunków zamawianych),
-
Tworzenie aplikacji i stron internetowych – warsztaty realizowane w roku akademickim 2015/2016.
2. Otwarte kursy elearningu.
Podkreślić należy fakt, że są to jedyne obok jednego kursu zewnętrznego (Open Access – Otwarta Nauka) i kilku kursów przygotowanych przeze mnie w ramach pracy dla PWSTE (E-learning o e-Learningu, Logowanie do systemu, Skaner Faro 3D) otwarte kursy na platformie elearning.pwste.edu.pl:
-
Informatyka ekonomiczna. Kurs prezentuje podstawy systemów informatycznych dla przedsiębiorstw. Postał on z myślą o jego większym wykorzystaniu jako platformy prezentacji produktów firm informatycznych Podkarpacia. Jednak nie udało się osiągnąć takiego stopnia zaangażowania tych firm we współpracę z PWSTE w Jarosławiu.
-
Administracja sieci. Jednym z sygnalizowanych przez przedsiębiorców problemów jest słaba znajomość systemu Linux i praktycznych zagadnień związanych z konfigurowaniem i administracją usługami sieciowymi na serwerach pod tym systemem. Kurs ma na celu uzupełnienie wiedzy teoretycznej w tej dziedzinie zagadnieniami praktycznymi spotykanymi w pracy administratora sieci.
-
Cztery kursy tworzone równolegle do praktycznych warsztatów mających na celu wyłonienie chętnych do pracy w charakterze programisty. Specjalistów w tej dziedzinie coraz bardziej brakuje na rynku:
-
-
Projektowanie i programowanie aplikacji. Jest to teoretyczne wprowadzenie do pracy nad projektem informatycznym. Wiedza w była podstawą warsztatów „Programowanie nie jest trudne”.
-
Bazy danych. Kurs zainicjowany w trakcie warsztatów zorganizowanych w lutym/marcu 2015 dla studentów informatyki PWSTE (były to jedyne działania finansowane przez PWSTE ze środków przeznaczonych na ten cel w ramach programu „Kierunki zamawiane”).
-
Framework Yii. Wprowadzenie do jednego z najnowocześniejszych frameworków używanych do tworzenia aplikacji webowych. Podstawa warsztatów „Tworzenie aplikacji i stron internetowych”.
-
Warsztaty 2015. Materiały do zajęć w ramach wspomnianych wyżej warsztatów „Tworzenie aplikacji i stron internetowych”.
-
3. Projekty otwarte na platformie redmine.pwste.edu.pl:
Projekty te są realizowane przez studentów w ramach warsztatów i konkursów.
-
Biblioteka książek – projekt edukacyjny realizowany w ramach warsztatów 2015/2016;
-
Obsługa konferencji – strona internetowa do obsługi konferencji (http://konferencje.pwste.edu.pl);
-
Portal http://kronika.narodu.pl/ mający na celu gromadzenie wiedzy historycznej (głównie od „świadków historii”) w sposób ustrukturyzowany (a nie w formie „wiki”). Portal powstaje w odpowiedzi na potrzeby organizacji pozarządowych z Podkarpacia
-
Karty lojalnościowe na komórki – projekt realizowany w trakcie warsztatów w roku 2013/2014 z inicjatywy firmy Virtual sc.
4. Konkursy
- Konkurs na projekt strony internetowej dla IIT PWSTE (styczeń 2014).
- Konkurs na najbardziej aktywnego programistę uczestniczącego w projektach otwartych, które są dostępne na stronie: http://redmine.pwste.edu.pl/ (konkurs ma charakter ciągły).
5. Strony internetowe
- Na potrzeby PWSTE fundacja utrzymuje stronę internetową i opłaca domenę www.geomatyka.com.pl. Podjęto także prace nad stroną http://konferencje.pwste.edu.pl – do obsługi konferencji.
- W porozumieniu z byłym rektorem PWSTE prof. Wacławem Wierzbieńcem podjęto prace nad portalem kronika.narodu.pl, który jest realizowany przez studentów PWSTE.
6. Konferencje
-
19 kwietnia 2015 roku: Debata o potrzebie Reform Ustrojowych http://galicea.org/aktualnosci/debata
Grono osób z całej Polski (w tym wielu członków „Klubu Inteligencji Polskiej” oraz autorów „Polityki Polskiej”) dyskutowało na temat możliwości reform pomijanych przez przedstawicieli głównego nurtu ekonomii. Rozmawiano o bankach miejskich, walucie lokalnej, partycypacji pracowniczej, reformie prawa wyborczego (w nawiązaniu do „pacta conventa”).
-
28 października 2015: Edukacja dla Rozwoju, http://klaster.edu.pl/konferencja
W zamierzeniu była to konferencja otwierająca projekt „Edukacja dla rozwoju”.
-
Udział w organizowaniu części społeczno-gospodarczych corocznych konferencji z cyklu „Geomatyka i inżynieria” (http://geomatyka.com.pl):
-
Rok 2012: Społeczna gospodarka rynkowa
-
Rok 2013: Zmiany na rynku nieruchomości komercyjnych, a zagrożenia dla małych i średnich przedsiębiorstw
-
Rok 2014: Nowoczesne metody gromadzenia i przetwarzania danych o nieruchomościach (koncepcja systemu wyceny nieruchomości)
-
Rok 2015: Rozwój lokalnego biznesu z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
7. Współpraca Uczelni z biznesem
7.1. Klastry. Jeszcze w roku 2011 powstał z mojej inicjatywy Klaster Edukacyjno-Innowacyjny Euroregionu Karpaty, który został przekształcony w klaster „Brama Kresów” (http://klaster.edu.pl/index.php/e/historia). Fundacja Galicea przejęła od PWSTE trud koordynowania prac w ramach tego klastra (projekt „Edukacja dla Rozwoju” to główny obszar aktywności).
7.2. Współpraca z firmami informatycznymi. Od 2011 roku ponawiane są także próby nawiązania bliższej współpracy ze stowarzyszeniem „Informatyka Podkarpacka”. Pomimo podpisania listu intencyjnego i kilku wspólnych inicjatyw (między innymi staży studentów PWSTE w firmach rzeszowskich informatycznych) współpraca ta jest podtrzymywana wyłącznie dzięki kontaktom osobistym z prezesami firm.
Współpraca PWSTE z fundacją Galicea znalazła uznanie między innymi ze strony Polskiej Komisji Akredytacyjnej dokonującej wizytacji kierunku „Informatyka” (http://www.pka.edu.pl/raporty/2015/06/23/PWSTE_jaroslaw.pdf).
Kilka statystyk
Kursy e-learningowe – ilość odsłon na dzień 8 luty 2016:
-
Bazy danych – 1635
-
Warsztaty 2015 – 737
-
Framework Yii – 269
-
Informatyka ekonomiczna – 23875
-
Administracja sieci – 60757
-
Projektowanie i programowanie aplikacji – 41943
Książki udostępnione na stronach PWSTE:
-
„Społeczna gospodarka rynkowa”: 3048 pobrań (tylko ze stron PWSTE – książka dostępna także na innych stronach)
-
„Cyberpersonalizm. Nowoczesny kraj, godne społeczeństwo” 71 odsłon