Wspólne rozszerzone posiedzenie Konwentu i Rady Biznesu oraz interesariuszy zewnętrznych
Zebranych powitał JM Rektor, prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec, który na wstępie omówił zmienione podejście do profilowania kształcenia w szkołach wyższych w świetle nowelizacji Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 11 lipca 2014 r. oraz dostosowanie efektów do potrzeb rynku pracy, które wymagają utworzenia platformy współpracy pomiędzy nauką i praktyką.
JM Rektor wprowadzając zebranych w proponowaną tematykę, przywołał przepisy mówiące, że tylko podstawowa jednostka organizacyjna uczelni, posiadająca prawo do nadawania stopni naukowych będzie mogła prowadzić kształcenie na kierunkach o profilu ogólnoakademickim. Z kolei dla Uczelni bez takich uprawnień pozostają wyłącznie studia o profilu praktycznym. Poinformowano, że na senatach uczelni ciąży obowiązek dostosowania programów kształcenia i profili studiów, do jednego ze wskazanych modeli. Celem spotkania było wypracowanie form kooperacji z przedsiębiorstwami i otoczeniem biznesu, które pozwolą finalnie przekształcić poszczególne kierunki studiów na profil praktyczny przy udziale pracodawców, do których skierowano prośbę dotyczącą udzielenia wsparcia w tych działaniach. Wskazano na główne zmiany wynikające z Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 11 lipca 2014 r., jak: trzymiesięczne praktyki zawodowe na studiach o profilu praktycznym pomocne w odnalezieniu się na rynku pracy, studia ściśle połączone ze środowiskiem pracy, szersza współpraca z przedsiębiorstwami nie tylko w wymiarze badawczym, ale też praktycznym i dydaktycznym, dzięki czemu pracodawcom będzie łatwiej dotrzeć do studentów z ofertami praktyk i staży, a osoby z doświadczeniem praktycznym będą mogły prowadzić na uczelniach zajęcia.
Wsparcie we wszelkich inicjatywach Uczelni zadeklarował zarówno Starosta Jarosławski, Tadeusz Chrzan, jak i Burmistrz Miasta Jarosławia, Waldemar Paluch, którzy zabrali głos w drugiej turze dyskusji. Jednogłośnie zaznaczono nowe otwarcie w dziejach jarosławskiej Uczelni, gdyż możliwość skorzystania z jej potencjału wydaje się być nie do przecenienia dla lokalnych przedsiębiorców. Podczas posiedzenia Konwentu wybrano Przewodniczącego, którym został Tadeusz Chrzan, Starosta Jarosławski i Wiceprzewodniczącego – Leszka Wybrańca, Dyrektora Przedsiębiorstwa Przetwórstwa Mięsnego „SOKOŁÓW” S.A. oraz podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej utworzenia studiów magisterskich II stopnia na pielęgniarstwie. Jednocześnie zapowiedziano rozszerzenie składu członków Konwentu, co wynika z nałożonych na Uczelnię obowiązków będących konsekwencją zmian ustawowych.
Wychodząc naprzeciw spójności bilateralnych korzyści pomiędzy Uczelnią i przedsiębiorcami zarys koncepcji komercjalizacji zasobów i włączenia biznesu w misję PWSTE w Jarosławiu w ramach powstania tzw. CENTRUM INNOWACJI I TRANSFERU TECHNOLOGII zaprezentował Kierownik Działu Pozyskiwania Funduszy naszej Uczelni, mgr Tomasz Sikora.
Przedstawiona koncepcja proponuje powołanie Centrum Innowacji i Transferu Technologii [CITT] jako jednostki ogólnouczelnianej, składającej się z Inkubatora Przedsiębiorczości, Biura Przedsiębiorczości Transgranicznej, Biura Własności Intelektualnej i Badań Naukowych. Wśród zadań CITT zapisano: stymulowanie i organizację współpracy pomiędzy Uczelnią i podmiotami gospodarczymi, organizację i realizację badań finansowanych z programów krajowych i międzynarodowych oraz tworzenie sieci powiązań małych i średnich przedsiębiorstw, czy instytutów naukowo-badawczych i jednostek badawczo-rozwojowych z Uczelnią. Dodatkowo rozwijanie idei przedsiębiorczości w środowisku akademickim oraz udzielanie wsparcia w organizowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej przez studentów i pracowników dydaktycznych. Nowo powstałe Centrum zajęłoby się komercjalizacją wyników badań, szkoleniową, doradczą i usługową działalnością na rzecz MMŚP oraz komercyjnym wykorzystaniem laboratoriów, organizacją na poziomie Uczelni programów stażowych i wymiany, a także pisaniem prac licencjackich i magisterskich na zlecenie interesariuszy. Stworzone zostałyby bazy CV studentów i absolwentów oraz ich korelacja z ofertami przedsiębiorstw, czy też organizacja specjalistycznych certyfikowanych kursów. Omówiono ofertę CITT dla przedsiębiorców, w skład której weszłyby: badania i ekspertyzy, badania rynków, opinia o innowacyjności, audyty technologiczne, doradztwo, biznesplany, stała i dedykowana oferta specjalistycznych kursów, programy stażowe i wspólne programy grantowe. Jak również ofertę CITT dla nauczycieli akademickich w kategoriach komercjalizacji technologii, ochrony własności intelektualnej, udziału w badaniach, ekspertyzach, opiniach zlecanych przed podmioty zewnętrzne, staży w przedsiębiorstwach i możliwości stworzenia startupów w ramach IP. Oferta CITT dla studentów obejmowałaby natomiast możliwość stworzenia startupów w ramach IP, uczestnictwo w programach naukowych i badawczych, staże w przedsiębiorstwach, zgłoszenia ofert pracy na portalu współpracy Uczelni z biznesem i pisanie prac licencjackich i magisterskich na zlecenie środowiska zewnętrznego.
Spotkanie odbyło się z udziałem Prorektora ds. Dydaktycznych, prof. nadzw. dr. hab. Czesława Lewickiego oraz Prorektora ds. Studenckich, doc. dr. Krzysztofa Rejmana i Kanclerza, mgr. Roberta Wiśniewskiego, a także prof. dr. hab. Romana Fedana, byłego Rektora naszej Uczelni i dr. Andrzeja Olaka, Przewodniczącego Rady Biznesu funkcjonującej przy Instytucie Ekonomii i Zarządzania PWSTE w Jarosławiu od 27 listopada 2013 r. Uczestniczyli w nim Dyrektorzy Instytutów oraz członkowie Konwentu: Starosta Jarosławski, Tadeusz Chrzan i Burmistrz Miasta Jarosławia, Waldemar Paluch, a także Dariusz Tracz, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie; Zbigniew Piskorz, Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego i Jarosław Pagacz, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia; Andrzej Ćwierz, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego; Leszek Wybraniec, Dyrektor Przedsiębiorstwa Przetwórstwa Mięsnego „SOKOŁÓW” S.A.; Magdalena Dusza, Przewodnicząca Uczelnianego Samorządu Studenckiego. Zebranie rozszerzono o przedstawicieli Rady Biznesu w składzie: Roman Kałamarz, Wójt Gminy Jarosław; Monika Bieganowska, Dyrektor Oddziału Operacyjnego Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.; Piotr Labiszak, Dyrektor Banku Pekao S.A. w Jarosławiu; Wojciech Domaradzki, Prezes Przedsiębiorstwa „Food-Inn” Sp. z o.o. w Jarosławiu; Edyta Domagalska, Kierownik Sprzedaży PZU S.A. w Jarosławiu; „Lycra” Zbigniew Dziedzic Handel Usługi; Aneta Gurgul, Prezes Zarządu Fabryki Ciast i Cukrów dr. Stanisława Gurgula Sp. z o.o.; Jerzy Harwo, Przedsiębiorstwo Handlu Spożywczego w Jarosławiu Sp. z o.o.; Piotr Malinowski, Prezes Bamal Sp. z o.o. Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego i Usług Wielobranżowych; Jan Pajda, Prezes Zarządu Fabryki Pieczywa Cukierniczego „SAN” – PAJDA Sp. z o.o.; Tadeusz Pijanowski, Dolina Korczowa; Mieczysław Słoma, Prezes Firmy Handlowej „Korona”; Janusz Staniszewski „Simba” Firma Handlowa; Józef Rząsa, Prezes Zarządu „EKOTECH”. Do dyskusji poproszono jednocześnie interesariuszy zewnętrznych w osobach: Leszka Kisiela, Burmistrza Przeworska; Józefa Michalika, Starosty Powiatu Lubaczowskiego; Sławomira Porady, Dyrektora COM w Jarosławiu; Macieja Głowackiego, Wiceprezesa Zarządu Witchcraft Studios Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie Oddział Rzeszów; Jana Połeć, Prezesa Przedsiębiorstwa Usług Geodezyjno-Projektowych GEOMIAR sp. z o.o.; Grzegorza Sobiny z TPI Sp. z o.o. w W-wie Oddział Rzeszów; Przemysława Pietrzyka, Prezesa Fundacji Rozwoju Lokalnego „Integracja” – Dźwiniacz Dolny; Mariana Żołyniaka, Prezesa Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”; Tadeusza Słowika, właściciela Zespołu Gastronomicznego „Relax u Słowika”; Wiesława Krysteckiego i Stanisława Mazurkiewicza, Właścicieli PHU „Szron” Sp. z o.o. Spotkanie uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianie”.