Drugie spotkanie Rady Biznesu
W trakcie rozmów zaznaczono, że współpraca w założeniu pomysłodawców powinna przyczynić się do wypracowania ścisłej korelacji polegającej na integracji pomiędzy uczelnią i biznesem lokalnym, zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym.
Prof. dr hab. Roman Fedan, Kierownik Zakładu Ekonomii i Gospodarki Nieruchomościami oraz dr Tatiana Kożak-Siara, Kierownik Zakładu Finansów i Rachunkowości w Instytucie Ekonomii i Zarządzania scharakteryzowali liczne przedsięwzięcia realizowane wspólnie ze studentami w ramach działalności instytutu, które wpisują się tematycznie w tworzoną Radę Biznesu.
Celem zrzeszającego liderów świata biznesu oraz instytucji publicznych z naszego regionu nowo powstałego organizmu jest szeroko rozumiany realny transfer nauki do biznesu. Założenie stanowi zbliżenie środowisk nauki, biznesu i władz lokalnych, w wyniku czego efektywnie wykorzystane zostaną wzajemnie posiadane potencjały w obszarze procesu dydaktycznego oraz wymiana doświadczeń pomiędzy teoretykami i praktykami zarządzania w zakresie organizacji praktyk zawodowych.
Zamiarem ścisłej kooperacji powinna być wymiana pomysłów, przynoszących korzyści w rozwoju naukowym i praktycznym Uczelni, a także przedsiębiorstwom w podniesieniu potencjału zasobów ludzkich oraz dla miasta i regionu w jego działaniach rozwojowych.
Priorytetem współpracy pomiędzy Instytutem Ekonomii i Zarządzania PWSTE w Jarosławiu i lokalnymi przedsiębiorcami w ramach nowo powstałej Rady Biznesu jest stworzenie efektywnej platformy porozumienia w zakresie wykształcenia wysokiej jakości dorobku naukowego oraz uaktywniania kontaktów biznesowych.
O metodach, poprzez które środowisko akademickie jarosławskiej Uczelni i biznesowe lokalnych przedsiębiorców mogłoby racjonalnie wykorzystać posiadane zasoby i potencjał oraz o uczestnictwie studentów w formach prowadzonych negocjacji mówił goszczący u nas Poseł na Sejm RP, Mieczysław Golba, Prezes Fabryki Domów „Golbalux”. Natomiast o zaangażowaniu studentów w funkcjonowanie lokalnej administracji samorządowej i miejscowych przedsiębiorstw opowiedzieli Stanisław Misiąg, Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia i Jan Pajda, Prezes Zarządu Fabryki Pieczywa Cukierniczego „SAN” – PAJDA Sp. z o.o.
Natomiast Roman Kałamarz, Wójt Gminy Jarosław zaproponował, że z punktu widzenia gminy można przeprowadzić dla naszych studentów warsztaty wdrażające teorię w praktyce zamówień publicznych bądź sprawozdawczości.
Biorący udział w dyskusji dr inż. Ryszard Pukała, Dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania PWSTE w Jarosławiu zaznaczył, że aby wymiana doświadczeń była jak najszersza konieczne wydaje się być zbliżenie nauki z biznesem, celem upraktycznienia programów kształcenia.
Cykliczne warsztaty z branży bankowej zaproponowała natomiast Monika Bieganowska, Dyrektor Oddziału Operacyjnego Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.
Prof. dr hab. Roman Fedan, Kierownik Zakładu Ekonomii i Gospodarki Nieruchomościami zasugerował goszczącym praktykom przesłanie oferty w ramach koordynacji działalności firmy z uczelnią w terminie do połowy lutego. Kolejne spotkanie w jeszcze szerszym gronie zapowiedziano na przełom lutego i marca br